Żwirowy ogród

Ogrody żwirowe również w naszym kraju zyskują ciągle na popularności. Niektórzy je preferują, ponieważ widzieli je w ogrodach japońskich, inni, ponieważ mają suchą działkę i nie chce im się co chwilę podlewać, kto inny nie lubi kosić trawy, a komuś się to po prostu podoba. Pozornie nieprzyjazny materiał może wnieść do ogrodu ciekawe elementy, nad którymi warto się zastanowić. Żwirowy ogród wygląda dobrze i wymaga niewiele troski.

Żwir do ogrodu jako substytut trawnika

Żwir do ogrodu to zaskakująco wszechstronny materiał, który tworzy ciekawe struktury i może stać się praktycznym i estetycznym substytutem trawnika. Jest stosunkowo niedrogi, łatwy do układania i idealny do powierzchni o złożonym kształcie. Wygląda interesująco, nadaje się do prawie wszystkich rodzajów stylowych ogrodów i można go łatwo łączyć z innymi materiałami powierzchniowymi, takimi jak płytki lub cegły.

Żwir może podzielić duży obszar litych powierzchni, które w innym przypadku mogłyby być monotonne. Harmonijnie łączy tereny zielone i otwarte. Stanowi uporządkowane uzupełnienie posadzonych kwiatów. Możemy go również używać do tworzenia atrakcyjnych wzorów, nawet stosunkowo skomplikowanych eksperymentalnych wzorów geometrycznych, a także krętych ścieżek w ogrodzie.

Kolory i struktura żwiru

Kolor żwiru zmienia się od szarego lub miodowo-brązowego przez różowy i czerwony do białego. Rozmiar również może być inny. Żwir ogrodowy jest sprzedawany jako sortowany według wielkości od bardzo drobnych do stosunkowo dużych co najmniej ok. 2 cm. Żwir w zakresie 6-10 mm spełnia większość potrzeb ogrodowych.