Wapień: Kamień naturalny, który pamięta dinozaury

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile lat musi mieć kamień, który masz w swoim ozdobnym ogrodzie skalnym lub na płytce ściennej w salonie? W dzisiejszym artykule prześledzimy ślady kamienia naturalnego, wapienia, który może zawierać mikroby sprzed 200 milionów lat, co oznacza, że może zawierać części dinozaurów.
Oprócz ciekawej przeszłości, wapień słusznie zalicza się do wspaniałych materiałów budowlanych, ponieważ jest lekki wytrzymały, a jednocześnie na tyle miękki, że obróbka kamienia nie jest zbyt uciążliwa.

Mykeńska Brama Levia wykonana z głazów wapiennych

Mykeńska Brama Levia wykonana z głazów wapiennych

Kamień, który podróżuje przez wieki

Wapień jest skałą osadową, a co ciekawe, oprócz kalcytu, dolomitu, minerałów ilastych i różnych domieszek, zawiera również fragmenty skamieniałości. Być może płytka wapienna w Twoim domu otworzy Ci drzwi do przeszłości i pozwoli spojrzeć na życie dawno wymarłych zwierząt.

Szczegół okładziny wapiennej z cząsteczkami skamieniałości

Szczegół okładziny wapiennej z cząsteczkami skamieniałości

Architektura sprzed 200 milionów lat 

W skali globalnej wapień jest bardzo popularnym materiałem budowlanym od czasów mykeńskich ze względu na swoje pozytywne właściwości. Znajduje zastosowanie jako okładzina ściennafasadowa budynków czy murków ogrodowych

W okresie mykeńskim wapień był używany do budowy ścian domów mieszkalnych jako tzw. mur cyklopowy. Były to masywne, w większości nieobrobione głazy wapienne, które układano w stosy i ustawiano z minimalnymi odstępami między kamieniami. Szczeliny te były następnie wypełniane mniejszymi wapieniami. Dziś podobną techniką wykonuje się ogrodowe suche murki

Nazwa tej techniki budowlanej – murarstwo cyklopowe – jest bardzo interesująca i pochodzi z czasów, kiedy Grecy wierzyli, że tylko mityczny Cyklop jest w stanie poruszyć te monumentalne głazy wapienne. 

Katedra św. Wapień Piotra w Londynie

Katedra św. Wapień Piotra w Londynie

Materiał budowlany, w którym zakochał się cały świat

Typowy dla Wielkiej Brytanii jest biało-szary wapień, który ma historię jako materiał budowlany sięgającą czasów rzymskich. W Londynie użyto go do budowy ikonicznej katedry św. Pawła, jednego z niewielu budynków na świecie, którego widok jest chroniony prawnie, co oznacza, że budynki w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie mogą przewyższać go wysokością. Muzeum Brytyjskie z XVIII w., podobnie jak większość zabytkowych budynków w Anglii, może poszczycić się wapieniem jako materiałem budowlanym. Podobnie jest w przypadku kolosalnego Pałacu Buckingham, gdzie jak podaje Australijski Uniwersytet Narodowy kamień budowlany zawiera mikroskopijne cząstki skamielin z okresu prehistorycznych dinozaurów. 

Muzeum Brytyjskie w sercu Anglii

Muzeum Brytyjskie w sercu Anglii

Pałac Buckingham z fragmentami skamieniałości

Pałac Buckingham z fragmentami skamieniałości

W Stanach Zjednoczonych wapień wykorzystywany jest do budowy większości słynnych perełek architektonicznych: takich jak imponujący Empire State Building, do którego budowy użyto oszałamiającej ilości 5 664 m3 wapienia; neogotycka Katedra św. Piotra i Pawła w Waszyngtonie, zbudowana z 136 078 ton tego naturalnego kamienia; wewnętrzne ściany słynnego pomnika Lincolna i masywne kolumny inspirowane starożytną Grecją; czy też nie do zdobycia Pentagon z 425 m3 wapienia. 

Pomnik Lincolna z wapiennymi kolumnami

Pomnik Lincolna z wapiennymi kolumnami

Empire State Building w Nowym Jorku

Empire State Building w Nowym Jorku

Katedra św. Piotra i Pawła w Waszyngtonie

Katedra św. Piotra i Pawła w Waszyngtonie

Muzeum Sztuki Wapiennej

O tym, jakie zapierające dech w piersiach dzieła sztuki potrafi stworzyć wapień, można przekonać się także na Słowacji, odwiedzając Jaskinię DemianowskąJaskinię Bielańską lub Jaskinię Harmanecką i ich słynne wapienne stalaktyty.

Jaskinia Harmanecka i jej wapienne formacje kropelkowe

Jaskinia Harmanecka i jej wapienne formacje kropelkowe

Nadal nie wiesz, jaki kamień naturalny wybrać na elewację swojego domu? Postaw na wapień i wprowadź do swojego domu kawałek pradawnej ery dinozaurów.

Wybierz z naszej szerokiej gamy produktów z kamienia wapiennego: