Płytki czy okładzina do łazienki – czy kamień naturalny to dobry pomysł?

Krótko mówiąc, oczywiście, że tak! O ile będziesz przestrzegać kilku zasad, kamień naturalny jako materiał na płytki lub okładzinę w łazience jest bardziej niż odpowiednim materiałem. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego rodzaju kamienia, o czym nie zapomnieć i czego unikać. 

Płytki ścienne i podłogowe do łazienki - zdjęcie poglądowe

Od czego zacząć wybór okładziny i płytek kamiennych do łazienki?

Łazienka to miejsce, w którym rano zaczyna się, a wieczorem kończy się nasz dzień. To w niej znajdujemy schronienie i zasłużony relaks po ciężkim dniu pracy. Musimy czuć się w niej komfortowo i swobodnie. W tym w dużym stopniu pomoże również wybór odpowiednich płytek i okładziny, które stanowią dużą część powierzchni ścian i podłogi w tym pomieszczeniu. Powierzchnie te, wraz z materiałem, z którego są wykonane, dopełniają całościowy wystrój łazienki i w dużej mierze decydują o tym, jak pomieszczenie będzie na nas oddziaływać. 

Same materiały, z których wykonane są płytki do łazienki i okładzina łazienkowa, muszą być zatem nie tylko piękne dla oka i pasować do reszty łazienki pod względem designu, ale także praktyczne, aby ich późniejsza konserwacja i czyszczenie nie zajmowały zbyt wiele naszego cennego czasu i wytrwały jak najdłużej jak nowe. 

Ważnym wstępnym krokiem jest zatem wybór odpowiedniego rodzaju kamienia, najlepiej również w połączeniu z wykończeniem. Należy pamiętać, że płytki i okładzina do łazienki znacznie częściej niż w innych miejscach w domu są narażone na wysoką wilgotność i temperaturę, ale także na różne środki czyszczące i dezynfekujące. Sam materiał nie powinien być zatem zbyt chłonny i miękki. 

Warto więc wybierać twardsze rodzaje kamienia, takie jak granit, marmur, trawertyn czy łupek. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór jednego z tych rodzajów kamienia wraz z jego obróbką powierzchniową, która dodatkowo udoskonali właściwości kamienia. Jeśli na przykład wybierzesz szlifowane, szczotkowane lub postarzane płytki lub okładzinę, uzyskasz mniej chłonną powierzchnię, która z pewnością w łazience będzie bardziej praktyczna. 

Nie zapomnij o impregnacji

Niezależnie od tego, jaki kamień wybierzesz jako płytkę lub okładzinę do swojej łazienki, niezwłocznie po montażu zdecydowanie nie lekceważ jego impregnacji. Pozwoli to „zamknąć¨ powierzchnię kamienia i zapobiegnie wnikaniu brudu, tłuszczu i innych substancji. Niektóre impregnaty mają również działanie hydrofobowe, dzięki czemu odpychają wodę po nałożeniu – dzięki czemu na płytce osadza się mniej kamienia. 

Konieczne jest również zbadanie, po jakim czasie należy odnowić impregnację. To zależy od producenta i rodzaju impregnatu. Niektóre impregnaty można nakładać w kilku warstwach, aby poprawić ich właściwości i wydłużyć ich żywotność. Nie zapomnij o tym przy zakupie, aby zamówić wystarczającą ilość.

Ważny jest również format

Format kamienia również odgrywa rolę w jego późniejszej konserwacji. Jeśli zdecydujesz się na większe formaty kamienia, takie jak 30x60 cm i podobne, z pewnością ułatwisz sobie pracę w przyszłości. Im mniej fug ma płytka łazienkowa, tym łatwiej będzie ją czyścić i konserwować. W rzeczywistości fugi lub szczeliny między kamieniami są najbardziej podatne na zabrudzenia i osadzanie się kamienia.