Gabiony: co powinieneś o nich wiedzieć

Gabiony to trend w architekturze krajobrazu, który wykorzystuje druciane kosze wypełnione kruszywem i skałami do stworzenia unikalnie wyglądającej ściany oporowej. Gabiony, stosowane od tysięcy lat na całym świecie, zdobywają obecnie coraz większą popularność w architekturze domowej na całym świecie. Jest to atrakcyjny i efektowny dodatek do każdego podwórka.

Gabiony, które wyglądają zarówno nowocześnie, jak i rustykalnie, to niezwykły sposób na zbudowanie w ogrodzie elementów, których piękno przetrwa dziesięciolecia. Konstrukcja gabionowa to metoda budowania elementów konstrukcyjnych z kamienia bez zaprawy.

Termin „gabion¨ pochodzi od włoskiego słowa gabbione, które oznacza po prostu „duża klatka¨. Z gabionów mogą być wykonane kwadratowe klatki, ściany gabionowe, kolumny i inne.

Gabionowe ściany oporowe

Gabionowe ściany oporowe są stosowane w budownictwie lądowym, architekturze i w terenie.

Elementy wodne na tarasie i w ogrodzie

Od małego stawu ogrodowego do fontanny przy basenie – nieskończona liczba pomysłów, które można zrealizować przy użyciu gabionów.

Ogrodzenie prywatne z gabionów

Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między gabionową ścianą oporową a gabionowym ogrodzeniem. Największą różnicą jest sposób konstrukcji. Ponieważ „ogrodzenia¨ gabionowe są zwykle cieńsze, duże metalowe wsporniki wbija się w ziemię lub betonuje w narożnikach, aby dodać im wytrzymałości. W przypadku muru gabionowego fundamenty i wypełnione kamieniem kosze są na tyle szerokie, że wytrzymują bez podpór narożnych. 

Słupki dekoracyjne

Słupki gabionowe są głównie dekoracyjne i tworzą złowieszczy pionowy punkt centralny w ogrodzie. 

Oświetlenie ścian gabionowych

Ściany i słupy gabionowe wyglądają złowieszczo w nocy, gdy są oświetlone, ich duże kamienie rzucają skomplikowane wzory cieni, których nigdy nie uzyskasz z murów ceglanych.

Jakie rodzaje skał są najlepsze dla gabionów?

Będzie konieczność użyć kamieni lub skał, które są wystarczająco duże, aby utrzymać je w stalowej konstrukcji gabionowej i nie wpaść przez otwory. Kształt kamienia, który wybierzesz, jest kolejnym ważnym czynnikiem. Dzieje się tak dlatego, że gabiony wymagają „zębatych¨ lub dających się układać w stosy skał, które mogą się do siebie zbliżyć bez większego przemieszczania, w przeciwieństwie do gładkich, okrągłych skał typu rzecznego, które mogą się przemieszczać nawet po zakończeniu konstrukcji.

Od nas kupuj kosze gabionowe i materiał kamienny

Gabiony, kosze gabionowe, kruszywa i akcesoria dla klientów prywatnych i komercyjnych. Tutaj znajdziesz gabiony i kruszywa dla Twojego ogrodu, Twojego projektu, do umocowania skarp, projektu ogrodu lub ścian gabionowych. Mamy duży wybór koszy gabionowych, które nadają się do szerokiego zakresu zastosowań. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w budowie gabionów, możemy kompetentnie i wyczerpująco doradzić Ci przy każdym z Twoich projektów. Możemy również dostarczyć doskonały materiał wypełniający (różnego rodzaju) oraz kawałki szkła w różnych kolorach i rozmiarach.