Jak odpowiednio dobrać taras z kostki brukowej? Doradzimy Ci...

Taras to dominujący i często centralny punkt w naszych ogrodach. To nie tylko zwykła przestrzeń, to miejsce, w którym spędzamy czas z naszymi bliskimi i gdzie powstają niezapomniane wspomnienia i przeżycia. Zrozumiałe jest więc, że chcemy, aby każda jego część była jak najdoskonalsza,dokładnie według naszych wyobrażeń. Dlatego też należy poświęcić czas i wysiłekna wybór kluczowych części tego miejsca i nie inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniej kostki brukowej

Kamień naturalny na tarasie w formie mozaiki trawertynowej ATR73

Taras z kostki brukowej - o czym należy pamiętać przy jegotworzeniu?

Przede wszystkim warto mieć informacje dotyczące materiału, z którego ma być wykonana nawierzchnia. Obecnie do wyboru jest wiele różnych materiałów, ale najczęściej stosowane to drewno, płyty tarasowe WPC, różne ceramiczne lub betonowe kostki brukowe i oczywiście kamień naturalny. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej opcji, która ma unikalne właściwości, których nie może zaoferować żaden inny materiał. 

Czym właściwie powinien charakteryzować się taras z kostki brukowej?

Podstawowym wymogiem dotyczącym właściwości tarasu z kostki brukowej jest jej trwałość. Kamień naturalny jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i zużycie mechaniczne.Jest w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury, a także wilgoć i deszcz, co czyni go idealnym materiałem do użytku na zewnątrz.


W przypadku kamienia naturalnego na jego trwałość wpływa przede wszystkim rodzaj samego kamienia, a także wykończenie jego powierzchni. Do najbardziej odpornych materiałów należą andezyt, granit, marmur, a nawet porfir czy łupek.Doskonałym wyborem są także różnego rodzaju kostki brukowe z gnejsu, wapieniaczy trawertynu, które są bardzo nowoczesne, a ich trwałość często zwiększa obróbka powierzchni kamienia - np. postarzanie, szlifowanie czy szczotkowanie. 

Biorąc pod uwagę, że taras jest przestrzenią zewnętrzną, która często nie jest zadaszona lub w pobliżu znajdują się drzewa i rośliny, nie należy zapominać o innej ważnej właściwości tarasu z kostki brukowej. Jest nią łatwość konserwacji. Kamień naturalny jest bardzo łatwy wutrzymaniu i wymaga minimalnej pielęgnacji.
Proste czyszczenie wodą i neutralnymi detergentami zwykle wystarcza do utrzymania miejsca takiego jak taras z kostki brukowej w idealnym stanie. W przypadku silniejszych zabrudzeń można również użyć myjki ciśnieniowej lub miękkich szczotek do dokładnego, głębokiego czyszczenia kostki brukowej

Impregnacja nawierzchni środkiem konserwującymprzeznaczonym specjalnie do kamienia naturalnego pomoże w konserwacji. Dziękitemu produktowi kostka brukowa będzie znacznie mniej chłonna, a brud, tłuszczlub płyny nie będą wnikać w głąb kamienia. Późniejsze czyszczenie będzie zatemznacznie mniej pracochłonne. 

Bezpieczeństwo jest również bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w rodzinie są dzieci lub osoby starsze. Nie zapomnij więc sprawdzić właściwości antypoślizgowych tarasu z kostki brukowej, którą rozważasz. Różna obróbka powierzchni wybranego kamienia naturalnego zapewni lepszą przyczepność i zminimalizuje ryzyko upadku. Jednak generalnie nie zalecasię wybierania polerowanych lub innych zbyt gładkich powierzchni, które mogąnie spełniać wymagań antypoślizgowych. 

Oczywiście nie można również zapominać oprojekcie kostki brukowej. Kamień jest unikalnym materiałem naturalnym. Nie ma na świecie dwóch takich samych sztuk, więc niezależnie od wybranego rodzaju kamienia, również kostka brukowa będzie wyjątkowa. Wybór konkretnego koloru kamienia pozostawiamy Twojemu gustowi. I nie ma obaw. Kamień nie jest materiałem, który „wyjdzie z mody¨ za rok lub dwa, więc bez względu na to, najaki typ postawisz, nie zrobisz kroku w tył. 

Nie bój się zapytać ekspertów

Inwestycja w odpowiedni taras z kostki brukowej to inwestycja długoterminowa, ale z pewnością się opłaci. Odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany kamień naturalny zapewni idealne cechy tarasu z kostki brukowej, które sprawią, że będziesz zadowolony przez wiele lat.  

Przy wyborze kostki brukowej nie wahaj się skonsultować z naszymi ekspertami, którzy z przyjemnością zarekomendują najbardziej odpowiedni rodzaj kamienia naturalnego dla Twoich konkretnych potrzeb. Doradzą, na jakich rodzajach kamienia należy się skupić, a nawet jaki format kostki brukowej wybrać. Oczywiście dostępna jest również duża liczba wzorów, które można zobaczyć i dotknąć. Nie wahaj się i odwiedź nas sklep z kamieniem naturalnym – czekamy na Ciebie w naszym sklepie w Mogilanach.