Kamienie do skalniaka

Ozdobny ogród skalny jest popularną dekoracją architektoniczną ogrodu. Idealna skalniak łączy zapierające dech w piersiach piękno roślin trwałych lub jednorocznych z wiecznym, przyjemnym dla oka kamieniem naturalnym. Naturalny kamień w postaci kamiennych żwirów lub ozdobnych otoczaków w skalniaku gwarantuje łatwą konserwację.W naszej ofercie znajdziesz kamienie do ogrodu skalnego we wszystkich możliwych kształtach i kolorach.

Jak zatem wybrać kamień do ogrodu skalnego?

Przy budowaniu ozdobnego ogrodu skalnego bardzo ważna jest jego odpowiednia lokalizacja w ogrodzie. Trzeba się zastanowić, gdzie w ogrodzie jest najwięcej słońca w ciągu dnia lub która strona jest zawietrzna, a która nawietrzna. Zgodnie z tymi kryteriami następnie należy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce na swój ogród skalny w ogrodzie. 

Odpowiednie miejsce w ogrodzie jest szczególnie ważne w przypadku kwiatów i porostów, które znajdą się w ogrodzie skalnym. Najczęściej w ogrodowym skalniaku sadzi się kolorowe, kwitnące byliny lub mało wymagające, wiecznie zielone skalnice.

Ale są też różne rodzaje traw ozdobnych i majestatyczne drzewa ozdobne. Ostatnio bardzo popularne jest sadzenie w skalniaku różnych ziół pachnących lub leczniczych, takich jak mięta, wiciokrzew czy szałwia.

Różnorodny wybór kamienia do ogrodu skalnego pozwala na zaaranżowanie go dokładnie według własnych życzeń. Niezależnie od tego, czy preferujesz odcienie ziemiste i neutralne, harmonizujące z otaczającą przyrodą czy kolorowe elementy, które przyciągną wzrok każdego odwiedzającego, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Oprócz kwiatów do ogrodu skalnego wyraźnie przynależy kamień naturalny. Kamień w skalniaku zapewni wyjątkowy kontrast z zielenią. Popularny kamień do skalniaka działa ponadczasowo i łączy wszystkie aspekty skalniaka w wyjątkową całość. 

Do budowy ogrodów skalnych najczęściej wykorzystuje się ozdobne otoczaki i żwir. Przy wyborze odpowiedniego kamienia naturalnego ważne jest, aby wybrać właściwy kontrast kolorystyczny z kwiatami. 

Do wyboru jest cała gama kolorów od czarnego granitu, przez różowy ryolit, żółty tuf lub zielony serpentyn po biały marmur. 

Świetnym wyborem jest również żwir, wapień, gdzie do wyboru jest kilka kolorów. Uwagę zwraca bordowy atlas z białymi żyłkami ze względu na swoją strukturę. 

Zapierający dech w piersiach skalniak powstanie z kolei dzięki korze kamiennej przypominającej korę drewnianą. Jeśli chcesz wnieść do ogrodu odrobinę Morza Śródziemnego, postaw na ozdobne otoczaki onyksu lub piaskowca.


Niektóre rodzaje rozdrobnionych kamieni lub soliterów umożliwiają sadzenie roślin lub sukulentów bezpośrednio w tych otworach dzięki ich różnordnym strukturom i otworom.
Kamień do skalniaka stanie się w ten sposób częścią naturalnego porostu i idealnie się wpasuje.

Budując ogród skalny nie zapomnij oniechcianych chwastach, których pozbędziesz się stosując folię do ściółkowania. Niechciane chwasty nie będą mogły rosnąć wśród ozdobnych otoczaków, żwiru lub kwiatów w skale.