Jak wybrać okładzinę na ścianę

W poniższym artykule dowiemy się razem, jak postępować przy wyborze kamiennej okładziny ściennej. Przy wyborze odpowiedniej płytki ściennej, oprócz wrażeń estetycznych, ważne jest uwzględnienie kilku kryteriów technicznych

Okładziny ścienne

Okładziny ścienne

Rozmiar ma znaczenie

Należy mieć na uwadze wielkość przestrzeni. Okładzinami kamiennymi można obłożyć całą ścianę, co jest wskazane, jeśli dysponujemy większą powierzchnią ściany. Ale nawet przy mniejszej powierzchni wyobraźnia nie ma granic. Płytki na ścianie możemy ułożyć w ciekawe geometryczne kształty, które optycznie podzielą nawet mniejsze pomieszczenie. Jeśli chodzi o wielkość przestrzeni, istotne jest również, aby wybrać jasne okładziny ścienne. Bardziej wyrazisty kamień w ciemniejszym wykończeniu nadaje się szczególnie do dużych, ciągłych ścian. Jednak najważniejsze jest to, abyś to ty był zadowolony z przestrzeni. 

Wnętrze contra wygląd zewnętrzny

Oprócz rozmiaru dobieramy również kamień okładzinowy do miejsca – czy to okładzina wewnętrzna, czy stylowa elewacja z kamienia. Do wnętrza warto wkomponować kamień o delikatnej powierzchni. Delikatna powierzchnia we wnętrzu jest nie tylko bardziej estetyczna i spójna, ale także przyjemniejsza w dotyku, a w przypadku dzieci gwarantuje ochronę przed ewentualnymi wypadkami na bardziej chropowatych płytkach zewnętrznych. Okładzina fasady z kolei powinna być łączona z otoczeniem za pomocą okładzin o bardziej chropowatej fakturze, które wizualnie łączą elementy zewnętrzne w jedną harmonizującą całość. Jednocześnie taki kamień okładzinowy jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Łazienka contra sypialnia 

Nawet we wnętrzach musimy zróżnicować, jaki kamień gdzie umieszczamy. W łazience i kuchni stosujemy kamienie naturalne, które nie chłoną wilgoci i są przez to łatwiejsze w utrzymaniu. Odpowiednie płytki kamienne do łazienki i kuchni to granit lub marmur, ale coraz popularniejszy są płytki trawertynowe, które po ułożeniu wystarczy pomalować impregnatem ochronnym i problem jest rozwiązany. Do pozostałych pomieszczeń we wnętrzu możemy zastosować dowolną kamienną okładzinę ścienną. Wystarczy wybrać pomiędzy nieregularnymi płytkami, formatowanymi kamiennymi płytkami ściennymi, luksusowymi panelami ściennymi lub stylowymi ciętymi pasami z kamienia naturalnego.