Ogród ozdobny z kamienia

Kamienie i głazy odgrywały ważną rolęw mitologii. Były symbolem siły, niezłomności ducha, trwałości, wytrzymałości,a w dzisiejszych czasach podkreśla się ich znaczenie jako niewyczerpalnegoźródła energii. Jeżeli posiadacie ogród ozdobny, nie może w nim zabraknąć kamieni.

Wkomponowanie kamieni do projektu ogrodu wcale nie jest takie proste, jak mogło by sięwydawać na pierwszy rzut oka. Do pewnych rodzajów kamieni pasują tylko niektóre rośliny, co więcej każdy pragnie, by wygląd ogrodu był zrównoważony. Aby taksię stało należy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym kompozycja będzie się wyróżniać. 

Wybór kamienia

Kwestia wyboru odpowiedniego kamienia jest zdecydowanie niezwykle istotna. Można go zakomponować jako do pojedynczo oprawiony kamień, w takim przypadku będzie on punktem centralnym kompozycji. Może też być otoczony wysadzonymi donicami. W przypadku wyboru wysokiego kamienia, o nierównym ukształtowaniu ze szczelinami,można w nie wysadzić krzewy lub kwiaty. Kolejną możliwością jest użycie kilku kamieniu i stworzenie czegoś w rodzaju martwej natury lub kamiennej rabaty.

Umiejscowienie kamienia

Przed zainstalowaniem kamienia konieczne jest wykopanie dołka o rozmiarach ok. 45-50 cm. Jego tylna strona, która będzie kamień podpierać, powinna pagórkowato opadać w dół. W ten sposób, kamień pozostaje w miejscu w przypadku wystąpienia wichur. Kamień w pozycji pionowej mógłby pod silnym naporem wiatru poruszyć się lub obluzować.

W ogrodzie ozdobnym nie powinno zabraknąć kamieni. Dodają mu stylu i unikalności. Każdy kamień jest oryginalny i niepowtarzalny i dzięki temu wasz ogród też może taki być.