Jak przykleić okładzinę do ściany? Kamienne okładziny, które możesz szybko i łatwo przykleić (Poradnik fotograficzny)

Płyty okładzinowe z kamienia naturalnego są bardzo praktyczne w montażu i obsłudze dzięki swoim regularnym kształtom. Dzięki kamiennym panelom okładzinowym, które są montowane w kształcie litery Z, połączenia między poszczególnymi panelami nie są widoczne w końcowej okładzinie ściennej. 

Okładzina kamienna do wnętrza - Trawertyn

Proces przyklejania kamiennych okładzin do ścian wewnętrznych jest bardzo prosty. Ale oto kilka wskazówek, które ułatwią ci to zadanie:

1.         Jako okładziny użyj płyt okładzinowych – składają się one z pojedynczych kamiennych pasów, które są sklejone klejem żywicznym. W ten sposób twoja ściana będzie wyglądała jednolicie, a wzór czy kolor kamienia nie będzie się regularnie powtarzał.

2.         Zalecamy, byś wcześniej wybrał kolor płytki ściennej, którą przykleisz na ścianie, a do tego koloru dopasował kolor kleju. Użyj białego kleju na jasnych płytkach ściennych, aby uniknąć różnic w kolorach.

3.         Przed przyklejeniem płytek do ściany upewnij się, że podłoże jest czyste, suche i wolne od kurzu.

4.         Kiedy podłoże jest już gotowe, możesz przygotować klej. Odpowiednim klejem jest mocno elastyczne hybrydowe szczeliwo firmy Panzer, które jest połączeniem kleju i kitu. Jego zaletą jest odporność na promieniowanie UV, a neutralny skład chemiczny sprawia, że jest idealnym klejem do kamienia naturalnego. Następnie przyłóż klej do kamienia licowego tak, jak to widać w naszym fotoporadniku.

5.         Podczas układania płytek z kamienia naturalnego należy uważać, by zaczynać układanie od dołu do góry. Panele okładzinowe powinny być nakładane całą powierzchnią na równą część ściany. Do kontroli podczas całego układania powinna być używana poziomica. Kiedy skończysz dolny rząd, możesz przejść do następnego.

6.         Na koniec pamiętaj o przymocowaniu gwoździ do świeżo położonej boazerii, by wywierać na nią silny, równomierny nacisk podczas wiązania kleju, co wyeliminuje przesuwanie się płytek.

Będziemy potrzebować:

Okładzina kamienna do wnętrza

Przygotuj i oczyść miejsce, w którym chcemy przykleić okładzinę.

Okładzina kamienna do wnętrza

Nałóż wystarczającą ilość kleju Panzer na tylną stronę panelu okładzinowego. 

Okładzina kamienna do wnętrza
Okładzina kamienna do wnętrza

Przyciśnij okładzinę do ściany na całej powierzchni kamienia. Zacznij przyklejać płytki od dołu, w kierunku do góry. 

Okładzina kamienna do wnętrza
Okładzina kamienna do wnętrza

Stopniowo przyklejaj panele okładzinowe do ściany, układając kamienne płyty w taki sposób, by wzór się nie powtarzał.

Okładzina kamienna do wnętrza
Okładzina kamienna do wnętrza
Okładzina kamienna do wnętrza

Jeśli górny – ostatni – rząd ma inny wymiar niż panel okładziny kamiennej, po prostu spiłuj okładzinę do wymaganego rozmiaru za pomocą szlifierki i możesz kontynuować układanie płytek na ścianie. 

Okładzina kamienna do wnętrza

Na koniec umieść kliny w szczeliny między poszczególnymi panelami. Kliny wywierają równomierny nacisk na okładziny i eliminują ich przesuwanie się po ścianie.

Pozostaw kliny w szczelinach przez co najmniej 24 godziny, a gdy klej całkowicie wyschnie, możesz je usunąć. 

Okładzina kamienna do wnętrza

I gotowe.

Okładzina kamienna do wnętrza

Wybierz z naszej oferty paneli okładzinowych do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków: