Płytki we wnętrzach z kamienia naturalnego – piękno natury pod stopami

W ostatnich latach coraz częstszym trendem staje się powrót do naturalnych materiałów podczas budowy lub remontów. Ludzie dbają o swoje zdrowie i jakość środowiska, w którym żyją. Materiały takie jak lite drewno czy kamień naturalny stają się coraz bardziej atrakcyjne i popularne. Niezależnie od tego, czy chodzi o płytki do wnętrz, okładziny czy dekoracje, kamień naturalny można znaleźć na rynku we wszystkich formatach i wzorach.

Przez długi czas dominowała opinia, że kamień naturalny jest materiałem przeznaczonym głównie na zewnątrz i jest zbyt szorstki i chropowaty do wnętrz. Jest jednak zupełnie odwrotnie, a płytki do wnętrz z kamienia stają się dziś coraz bardziej popularne. Na rynku można znaleźć różnorodne płytki z wykończeniem idealnym do wnętrz i bardzo przyjemnym do chodzenia boso. Dzięki naturalnym kolorom kamienia można dopasować taką nawierzchnię do niemal każdego wystroju wnętrza.

Kostka wewnętrzna z kamienia naturalnego - zdjęcie poglądowe

Podczas urządzania wnętrza istotne jest, aby wybrać odpowiednią kostkę brukową do konkretnych potrzeb i wymagań użytkowych. Oprócz różnic między poszczególnymi pomieszczeniami każdy różni się tym, czego oczekuje się od danej okładziny. Różne preferencje mają rodziny z małymi dziećmi, bezdzietne pary lub starsze rodziny, których priorytetem jest komfort i bezpieczeństwo.

Przede wszystkim należy więc spisać lub przynajmniej przemyśleć swoje wymagania względem płytek podłogowych do wnętrz. Do podstawowych kryteriów należą:


    • kolor
    • wykończenie powierzchni
    • trudność konserwacji
    • cena
    • trwałość
    • format

Oprócz powyższego oczywiście decyduje również lokalizacja – inne wymagania stawiane są płytkom we wnętrzach narażonych na duże obciążenia (przedpokój, kuchnia, łazienka), a inne w miejscach mniej narażonych (salon, sypialnia). 

Format płytek wewnętrznych

Zasadniczo im bardziej obciążona jest przestrzeń, tym trudniej jest ją utrzymać. Dlatego też do takich pomieszczeń i przestrzeni zalecane są wielkoformatowe płytki wewnętrzne z odpowiednim wykończeniem. Takie płytki mają mniej fug, a duże powierzchnie płytek są łatwe do mycia i czyszczenia. Mniej chropowata powierzchnia nie jest też tak podatna na osadzanie się brudu i zanieczyszczeń. 

Wielkoformatowe płytki wewnętrzne wykonane z kamienia naturalnego:

Płytki z kamienia naturalnego w większych formatach są praktyczne już podczas układania. Płytki są łatwe w układaniu, a cały montaż jest szybszy niż na przykład w przypadku układania mozaiki segmentowej z płytek o małym formacie. 

Płytki do wnętrz z kamienia – jaki kolor i wykończenie wybrać?

Każdy ma inne preferencje i gust. Wybierając wewnętrzne płytki z kamienia, należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to trwała powierzchnia, która będzie służyć mieszkańcom budynku przez dekady. W tak długim czasie jest wysoce prawdopodobne, że na przykład meble zostaną wymienione, kolory ścian zmienią się lub wyposażenie zostanie całkowicie wymienione. Dlatego warto wybierać raczej neutralne i ponadczasowe kolory, które można dopasować do innych elementów wyposażenia nawet po wielu latach użytkowania. 

W naszej ofercie znajdują się płytki do wnętrz w neutralnych kolorach:

Kamienne płytki są zwykle wykańczane na różne sposoby – na przykład poprzez szlifowanie, szczotkowanie, postarzanie, polerowanie lub piaskowanie. Jeśli preferujesz błyszczącą, gładką powierzchnię, odpowiednie będzie na przykład polerowanie. Takie płytki są raczej bardziej odpowiednie do salonu lub sypialni. Wynika to z faktu, że w łazience lub kuchni może dojść do poślizgnięcia. Bardzo przyjemną powierzchnię tworzy na przykład postarzanie. Taka powierzchnia jest milsza w dotyku, ale jednocześnie zostaje zachowana delikatna tekstura. Dzięki temu takie płytki mogą być antypoślizgowe i nadają się do łazienki.

Zdjęcie poglądowe - łazienka z płytkami i okładziną z kamienia naturalnego

Cena i trwałość płytek z kamienia naturalnego do wnętrz 

Kamień naturalny nie jest może jednym z najtańszych materiałów na rynku, ale nie można tego oczekiwać po materiale naturalnym. W cenie odzwierciedla się trudniejsze wydobycie i obróbka niż na przykład w przypadku zwykłej nawierzchni betonowej lub innych materiałów syntetycznych. Ponadto nie każdy rodzaj kamienia występuje na całym świecie, więc niektóre rodzaje kamienia pokonują długą drogę, aby do nas dotrzeć. 

Faktem pozostaje, że w cenie uwzględnia się jakość i trwałość materiału. Jak wspomniano powyżej, kamień naturalny niezużyty pozostaje w nieskazitelnym stanie przy odpowiedniej pielęgnacji i często przeżywa inne materiały we wnętrzu. Płytki z kamienia we wnętrzu to inwestycja w estetykę i design domu, która jest wyjątkowa i ponadczasowa, dodając osobowości każdemu pomieszczeniu. Płytki w swoim salonie masz tylko Ty, a ich niepowtarzalny wygląd został stworzony przez naturę tylko raz. Inwestując w kamienne płytki wewnętrzne, inwestujesz nie tylko w trwałą powierzchnię, która będzie Ci towarzyszyć przez dziesięciolecia, ale także w ponadczasowy i oryginalny design.