Ścieżki w ogrodzie wykonane z kamienia wapiennego

Ścieżki w ogrodzie to podstawa, którą układa się jako pierwszą. Zwiększają one wygodę poruszania się po ogrodzie, a także pełnią funkcję estetyczną. Jedną z opcji są marmurowe pojedyncze płytki.

Łatwym sposobem na stworzenie ścieżek w ogrodzie jest ułożenie pojedynczych kamiennych płyt, które są bardzo estetyczne, ale nie wszędzie pasują. Wykorzystasz je głównie na dodatkowe dróżki. W miejscu przyszłych ścieżek należy usunąć trawę, podsypać żwirem i ułożyć kamień.

Ścieżki i dróżki ogrodowe powinny być zgodne z naturalnymi ścieżkami, którymi poruszamy się tym terenie. Dlatego przy planowaniu nie należy szukać zbyt oryginalnych rozwiązań, lecz myśleć bardziej praktycznie. Jeśli zakładasz nowy ogród, zaplanuj ścieżki i zaznacz je, ale poświęć też trochę czasu na sprawdzenie, czy wyznaczone przez Ciebie trasy rzeczywiście umożliwiają Ci sprawne poruszanie się. W ogrodach już założonych często błędna lokalizacja ścieżek ujawnia się poprzez wydeptane skróty. Jeśli istniejący układ ścieżek ogrodowych nie odpowiada Ci, nie bój się go zmienić. Wybierz szerokość ścieżki zgodnie z jej przeznaczeniem, co najmniej 60 cm dla jednej osoby i co najmniej 120 cm dla ścieżek o większym natężeniu ruchu.

Odpowiednie materiały na ścieżki ogrodowe to także żwir, ale nie jest on zbyt wygodny do chodzenia. Dlatego też należy je ograniczyć, aby nie rozsypywał się na otoczenie. Nadaje się do mniejszych powierzchni i krótszych dystansów.

Jak dbać o taką kamienną nawierzchnię?

Nowo ułożony kamień, który jest czysty i suchy należy zaimpregnować. Polecamy nowoczesne produkty nadające się do obróbki chłonnego kamienia naturalnego, takiego jak piaskowiec, marmur, granit i trawertyn. Odpychają one brud i zapobiegają rozwojowi mchu i pleśni, dzięki czemu bruk z kamienia naturalnego lub płyty chodnikowe będą pięknie wyglądać w ogrodzie przez długi czas.

Ścieżki ogrodowe wykonane z popularnych materiałów kamiennych, takich jak płytki, pojedyncze płyty i luźny żwir lub otoczaki wykonane z różnych rodzajów kamienia z firmy Kameń Słowacja: