Kamienie do skalniaka

Przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie przemyśleć, jak duży skalniak chcemy zbudować i ile czasu spędzimy na jego utrzymaniu w przyszłości.

Obecność kamienia w ogrodzie nikogo nie zaskoczy. Jest to popularny materiał, którego ogród skalny wprost wymaga. Będzie mieć zastosowanie przy budowie skalniaka, murków, ścieżek lub niewielkich budynków.

Kamieniedo ogrodu powinny stanowić ich naturalne uzupełnienie. Z reguły kamienne ścieżki i pojedyncze płytki zamiast alejek na będą mile widziane przez każdego właściciela ogrodu. Do skalniaka  i rabatek należy wybrać mniejsze i różnorodne kamienie. W skalniakach można sadzić poza rozchodnikami zioła, rośliny wieloletnie i małe drzewka ozdobne.

Wybierając odpowiedni rodzaj kamienia, możemy zainspirować się naszym otoczeniem. Dobrze jest wybrać taki kamień, który występuje w otoczeniu naszego domu. W ten sposóbw naszym ogrodzie będzie wyglądać naturalnie.

Samo utworzenie ogrodu skalnego najlepiej rozpocząć od ułożenia folii ściółkującej, która zapobiega przerastaniu chwastów. Następnie należy rozmieścić rośliny, aby stworzyć kształt przyszłego ogrodu skalnego. Większe kamienie umieszcza się między roślinami, a luki wypełnia się mniejszymi. W folii ściółkującej należy wyciąć otwory, w których następnie sadzi się rośliny. Uważaj, aby nie umieścić roślin zbyt blisko siebie i w efekcie w przyszłości nie wrastały na siebie. Podczas sadzenia użyj odpowiedniego podłoża, który odżywi rośliny i dostarczy im składników odżywczych.    

Często stosowane kamieniedo skalniaków to także łupek ilasty i bazalt, ale nie łączy się ich z wapieniem lub kwarcem, wygląda to nienaturalnie. W ostatnim czasie w ofercie do skalniaków coraz częściej pojawiają się też kamienie lawowe i tufy wulkaniczne, które ze względu na swój skład i strukturę stanowią idealną bazę dla ogromnej większości roślinskalnych.