Kora kamienna jest lepsza niż mulcz

Bardzo popularną i dekoracyjną ściółką jest ostatnio tzw. kora kamienna.

Kamień jest naturalną częścią przyrody i nie powinno go zabraknąć w ogrodzie ozdobnym. To oryginalny pojedynczy element, który zapewnia również doskonałe właściwości użytkowe. Jest odporny, mocny i w przeciwieństwie do drewna nietrudny w utrzymaniu.

W dzisiejszych czasach kora kamienna jest bardzo popularnym i dekoracyjnym elementem w ogrodzie. Swoim wyglądem i kolorystyką przypomina wióry drzewne. Jest to bardzo dekoracyjny i trwały materiał. Ogromne wrażenie robią ogrody stworzone z całej kolekcji tego kamienia – odłamki, solitery, schodki uzupełnione ozdobnymi iglakami.

Co to jest kora kamienna

Te ozdobne kamienie w rzeczywistości wyglądają jak skamieniałe drewno. To jest skała gnejs. Kora kamienna ma bardzo podobny wygląd do swojego drewnianego odpowiednika, ale:

·       utrzymuje się znacznie dłużej i zachowuje swój kolor

·       nie wywieje jej

·       nie musi być zmieniana

Oprócz dekoracyjnego wyłożenia większych powierzchni w ogrodzie, można wykorzystać korę kamienną do:

·       ogrodów skalnych
·       chodników
·       doniczek

Co nadaje się jako podłoże pod korę kamienną?

Jeśli miejsce, w którym chcesz umieścić korę kamienną, jest płaskie, nie musisz koniecznie umieszczać pod nią tkaniny ściółkującej lub innych materiałów. Jeśli jednak jest to zbocze, sytuacja jest inna.
Układając korę kamienną na zboczu, zawsze najpierw wybieramy tkaninę ściółkującą, ponieważ to właśnie ona zapobiega osuwaniu się ziemi lub przynajmniej znacznie je ogranicza.

Ochrona gleby

Ściółka z kamieni może być pomocna w ogrodach, w których ma miejsce wywiewanie przez wiatr (a erozja wietrzna pozbawia je odżywczego substratu). Ściółka z kamieni utrwali próchnicę w glebie i zapobiegnie jej utracie. Kamienie są popularne wśród projektantów, ponieważ są łatwe do kształtowania w pożądane kształty w ogrodzie.